News
June 6, 2022

2021–22 Student Academic Awards and Prizes


Department of Architecture

A. Henry Detweiler Scholarship Fund

  • Michael Moynihan (Ph.D. HAUD)
  • Sergio Preston (Ph.D. HAUD)
  • Salvatore Dellaria (Ph.D. HAUD)

A.I.A. Henry Adams Medal and Certificate of Merit

  • Byungchan Ahn (M.Arch. '21)
  • Justin Tan (B.Arch. '22)

Abadan Graduate Award

  • Allison Wenner (M.Arch. '24)

Alpha Rho Chi

  • Madeleine August (B.Arch. '22)
  • George Tsourounakis (M.Arch. '21)

Baird Prize

  • Alexander Saffari (B.Arch. '25)
  • Abhitha Batikeri (B.Arch. '25)
  • Jiayu Su (B.Arch. '25)
  • Julian Helbling (B.Arch. '25)

Barringhaus, Robert J. Travel Award

  • Juan Lopez (B.Arch. '23)

Belcher-Baird Architectural Design Award (Richard B. Belcher-Thomas J. Baird Architectural Design Award)

  • Andreya Zvonar (M.Arch. '24)

Bradford and Phyllis Friedman Perkins Graduate Award

  • Sahil Adnan (M.Arch. '24)

Charles Goodwin Sands Memorial Award

  • Zoe De Simone (B.Arch. '22)
  • Bushra Aumir (B.Arch. '22)
  • Taimaisú Ferrer Sin (B.Arch. '22)
  • Christina Weiting Xie (B.Arch. '22)

Clifton Beckwith Brown Memorial Medal

  • Zoe De Simone (B.Arch. '22)

Douglas W. Hocking and Melinda K. Abrams Award

  • Keironde Nobriga (M.Arch. '24)

Earl R. Flansburgh Merit Award

  • Evan Levy (M.Arch. '23)

Edward Palmer York Memorial Prize

  • Jiawei Sun (B.Arch. '26)
  • Lewis Liu (B.Arch. '26)
  • Raihaan Bose (B.Arch. '26)
  • Jay Hong (B.Arch. '26)
  • Oliver Huang (B.Arch. '26)

Edwin A Seipp Prize

  • Arvin Xu (B.Arch. '24)
  • Helen Sturman (B.Arch. '24)
  • Garnet Bernier (B.Arch. '24)
  • Alexandra Ciobanu (B.Arch. '24)
  • Mariam Gitelman (B.Arch. '24)
  • Ann Pakhayev (B.Arch. '24)
  • Abdulrazaq Alkhaled (B.Arch. '24)

Eschweiler Prize for Merit and Distinction in M.Arch. Design Studio

  • Byungchan Ahn (M.Arch. '21)
  • George Tsourounakis (M.Arch. '21)
  • Freddo Daneshvaran (M.Arch. '21)
  • Allexxus Farley-Thomas (M.Arch. '21)
  • Julia Kong (M.Arch. '21)
  • Massimo Pellegrini (M.Arch. '21)

Eschweiler Prize for Merit and Distinction in the Post Professional Advanced Architecture Design (M.S.) Studios

  • Simon Campuzano Correa (M.S. AAD '21)
  • Ian Crouch (M.S. AAD '21)
  • Jaeha Kim (M.S. AAD '21)
  • Demetri Lampris (M.S. AAD '21)

Helen Fagan Tyler Graduate Fellowship in Architecture

  • Claudia Chang (M.Arch. '23)
  • Tananchanok Jantarachota (M.Arch. '23)
  • Zhouhan Li (M.Arch. '23)
  • Shanaiya Maloo (M.Arch. '23)
  • Andrea Olmedillo (M.Arch. '23)
  • Njillan Sarre (M.Arch. '23)
  • Daria Yang Du (M.S. AAD '22)
  • Xinyue Geng (M.S. AAD '22)
  • Valentina Haro (M.S. AAD '22)
  • Aubrey Sterling (M.S. AAD '22)
  • Xiaobai Zhao (M.S. AAD '22)

John Hartell Graduate Award for Art and Architecture

  • Weiqi Wang (M.Arch. '23)
  • Shihui Xie (M.Arch. '23)

Kittleman Graduate Award in Architecture, Art, and Planning

  • Connor Yocum (M.S. AAD '22)

KPF Cornell Future Architect Award

  • Keironde Nobriga (M.Arch. '24)

M.S. AAD Award for Outstanding Leadership

  • Vesela Petrova (M.S. AAD '21)

Mary M. Lyons Graduate Fellowship in Architecture

  • Seth Brayton (M.Arch. '23)
  • Neha Garg (M.Arch. '23)
  • Dana Herrault (M.Arch. '23)
  • Alessia Kunkel (M.Arch. '23)
  • Yuan Li (M.Arch. '23)
  • Nicolas Moussallem (M.Arch. '23)
  • Qingma Ni (M.Arch. '23)
  • Maxwell Rodencal (M.Arch. '23)

Matthew L. Witte Graduate Award

  • Kseniya Yerakhavets (M.Arch. '23)

Olive Tjaden Scholarship

  • Shhrruti Jain (M.S. AAD '22)
  • Haotian Ma (M.S. AAD '22)
  • Veronica Paulon (M.Arch. '23)
  • Shengkun Yang (M.Arch. '23)

Priscilla and Robert Joy '72 Prize

  • Nelli Briceno (B.Arch. '23)
  • Abel Aguilar (B.Arch. '23)
  • Carolina Zuniga (B.Arch. '23)
  • Nadiya Farrington (B.Arch. '23)

RGB Endowed Graduate Award

  • Darien Strickler (M.Arch. '24)

Robert D. and Bonnie G. MacDougall Memorial Scholarship

  • Ecem Sarıçayır (Ph.D. HAUD)
  • Whitten Overby (Ph.D. HAUD)
  • Athanasiou Geolas (Ph.D. HAUD)
  • Maria Luisa Palumbo (Ph.D. HAUD)
  • Sergio Preston (Ph.D. HAUD)
  • Labib Hossain (Ph.D. HAUD)
  • Aslihan Gunhan (Ph.D. HAUD)
  • Ana Ozaki (Ph.D. HAUD)

Ruth Bentley and Richmond Harold Shreve Award

  • Byungchan Ahn (M.Arch. '21)
  • Freddo Daneshvaran (M.Arch. '21)
  • Allexxus Farley-Thomas (M.Arch. '21)
  • Molly Ma (M.Arch. '21)
  • Adriana Contarino (M.Arch. '21)

Sheinfeld Lindenfeld International Graduate Fellowship in Architecture

  • Megan Mueller (M.Arch. '24)

Stephen W. Jacobs Fund

  • Piergianna Mazzocca (Ph.D. HAUD)
  • Priyanka Sen (Ph.D. HAUD)
  • Eun-Jeong Kim (Ph.D. HAUD)
  • Ecem Sarıçayır (Ph.D. HAUD)
  • Michael Moynihan (Ph.D. HAUD)
  • Athanasiou Geolas (Ph.D. HAUD)

Susan T. Rodriguez Graduate Award

  • Jada Cannon (M.Arch. '24)

Tui Pranich and Lucilo Pena Graduate Award

  • Rex Miller (M.Arch. '24)

William S. Downing Prize

  • Jack Otto (B.Arch. '23)
  • Alex Kyaw (B.Arch. '23)
  • Daniel Min (B.Arch. '22)

Department of Art

Charles Baskerville Painting Award

  • Mia Hause (B.F.A. '22)
  • Noor Shakeel (B.F.A. '22)
  • Liana Amaya (B.F.A. '22)

Department of Art Distinguished Achievement Award

  • Cecilia Lu (B.F.A. '22)

Edith Adams and Walter King Stone Memorial Prize

  • Jae Haeng Rhee (B.F.A. '23)
  • Paige Pepling  (B.F.A. '23)
  • Adam Shulman  (B.F.A. / B.A. PMA '23)
  • Khaly Durst  (B.F.A. '23)

Elsie Dinsmore Popkin '58 Art Award

  • Asha Bell (B.F.A. '22)

Ezra Colin Cornell Award in Digital Media

  • Josue Herrera (B.F.A. '23)

Faculty Medal of Art

  • Sabrina Haertig (B.F.A. '22)

Gibian Rosewater Traveling Research Award

  • Melody Zhou (B.F.A. '23)
  • Isabelle McDonald (B.F.A. '23)

John "Kip" Brady Memorial Award

  • Erin Miller (M.F.A. '22)
  • Erika Germain (M.F.A. '22)

John Hartell Graduate Award for Art and Architecture

  • Erin Miller (M.F.A. '22)
  • Christine McDonald (M.F.A. '22)

Melinda G. Watts '03 Prize for Undergraduate Faculty Excellence

  • Julianne Hunter

Department of City and Regional Planning

The American Planning Association Outstanding Student Award

  • Bhavna Sivasubramanian (M.R.P. '22)

Department of City and Regional Planning Graduate Community Service Award

  • Adam Bailey (M.R.P. '22)
  • Natalie Deduck (M.R.P. '22)
  • I.T. Blair (M.R.P. '22)
  • Paula Camila Diaz Torres (M.R.P. '22)
  • Chun Xu (M.R.P. '22)

John Reps Pioneer Award

  • Owen Deitcher (M.R.P. '23)
  • Andrew Stone (M.R.P. '23)

John W. and Constance P. Reps Summer Research Award

  • Hantao Sun (M.R.P. '23)
  • Yeon Joo Kang (M.R.P. '23)

John W. Reps Award

  • Zoe Merod  (M.A. HPP '22)

Kermit C. Parsons and Janice I. Parsons Scholarship

  • Jeffry Iovannone  (M.A. HPP '23)
  • Matthew Nakomoto  (M.R.P. '23)

New York Upstate Chapter of the American Planning Association Award for Outstanding Student Project

Mildred Warner's 5074 Economic and Community Development Workshop

  • Austin Ford (M.R.P. '22)
  • Kelsey Coats (M.R.P. '22)
  • Paula Camila Diaz Torres (M.R.P. '22)
  • Hannah Faulwell (B.S. URS '22)
  • Edward Guo (B.S. URS '23)
  • Junbo Huang (M.S. RS '23)
  • Jieyi Jin (M.R.P. '22)
  • Muhammad Kamaruzuki (M.R.P. '23)
  • Yeon Joo Kang (M.R.P. '23)
  • Qianling Liu (M.R.P. '23)
  • Jack Schwab (M.R.P. '23)
  • Xiao Tan (M.R.P. '22)
  • Lohita Turlapati (M.R.P. '22)
  • Yu WangM.S. RS2023
  • Yuetong Wang (M.R.P. '23)
  • Chun Xu (M.R.P. '22)
  • Qiuyi Yang (M.R.P. '23)
  • Ziyu Zhao (M.R.P. '22)
  • Andrew Wen ('22)

Pamela Mikus Graduate Fellowship

  • Gianni Valenti (B.S. URS '21 / M.R.P. '23)

Peter B. Andrews Memorial Thesis Prize

  • Rewa Phansalkar (M.R.P. '21)

Portman Family Graduate Student Award

  • Andrew Epps (M.R.P. '23)
  • Gina Park (Ph.D. RS '26)
  • Adhish Parkar (M.R.P. '23)
  • Yu Wang (M.S. RS '23)
  • Gianni Valenti (B.S. URS '21 / M.R.P. '23)

Robert P. Liversidge III Memorial Book Award

  • Jonathan Robison (M.R.P. '22)

Thomas W. Mackesey Award

  • Ziyu Zhao (M.R.P. '22)

Urban and Regional Studies Academic Achievement Award

  • Hannah Faulwell (B.S. URS '22)

Urban and Regional Studies Community Service Award

  • Grace McCartney (B.S. URS '22)
  • Tatr Assakul (B.S. URS '22)
  • Willem van Osselaer (B.S. URS/B.S. ORE '22)
  • Hannah Faulwell (B.S. URS '22)
Contact
AAP Communications
aapcommunications@cornell.edu

Also of Interest

Close overlay