2009–10 Student and Faculty Academic Awards

News
June 2, 2010

University Award

The Merrill Presidential Scholar: Awarded to graduating seniors, based on grade point average and other indications of academic excellence, leadership skills, community involvement, and potential for continued contributions to society

  • Karl Man Ho Chan (B.S. URS ’10)

College Awards

Charles Goodwin Sands Memorial Medal: Founded in 1900 in memory of Charles Goodwin Sands, class of 1890, and awarded for work of exceptional merit in architectural design, painting and composition, or sculpture

  • Stephen Colerick Clipp (B.Arch. ’10), silver
  • Kyriaki Thalia Kasabalis (B.Arch. ’10), bronze
  • Wilma W. Lam (B.Arch. ’10), bronze
  • Andrew Lerner Schwartz (B.F.A. ’10), bronze
  • Mengni Zhang (B.Arch. ’10), bronze

Architecture Awards

Alpha Rho Chi Medal: Awarded by the national professional architectural fraternity to graduating students who have shown leadership, performed service for the college and department, and show the promise of professional merit through attitude and personality

  • Molly L. Chiang (B.Arch. ’10)
  • Christopher Werner (M.Arch. ’10)

American Institute of Architects Henry Adams Medal and Certificate of Merit: Given for general excellence in architecture throughout the course of study

  • James C. Pelletier (B.Arch. ’10), medal
  • Hilary Pinnington (M.Arch. ’10), medal
  • Timothy Austin Liddell (B.Arch. ’10), certificate
  • Greg Serweta (M.Arch. ’10), certificate

William S. Downing Prize: Founded in 1986 and awarded to winners of a special design competition in recognition of outstanding achievement in architectural design

  • Stephen Colerick Clipp (B.Arch. ’10)
  • Wilma W. Lam (B.Arch. ’10)

Clifton Beckwith Brown Memorial Medal: Established by John Harkness Brown in 1901 in memory of his brother, who was killed in the battle at San Juan Hill during the Spanish-American War. The medal is for maintaining the highest cumulative average in architectural design during the entire course of studies

  • Andrew M. Nahmias (B.Arch. ’10)

Award for Best M.Arch.1 Thesis

  • Koren Chi Kei Sin (M.Arch. ’10)

Award for Merit and Distinction in M.Arch.1 Design Studio

  • Savina Kalkandzhieva (M.Arch. ’10)
  • Nam Suk Oh (M.Arch. ’10)

Art Awards

John Hartell Graduate Award: Given to graduate students in art and architecture for their excellence and achievement in their respective fields

  • David Bruce Dixon (M.F.A. ’10)

Faculty Medal of Art: Awarded to a graduating art student whose academic record as well as studio work demonstrates promise of future achievement in the field of art

  • Sarah Lauren Carpenter (B.F.A. ’10)

Department of Art Distinguished Achievement Award: Awarded to a student who demonstrates great promise of future achievement in the field of art

  • Clifford Patterson II (B.F.A. ’10)

Charles Baskerville Painting Award: Charles Baskerville, class of 1919, established the scholarship associated with this award to assist Cornell students in the field of painting.

  • Justin Patrick Martin (M.F.A. ’10)

Elsie Dinsmore Popkin Painting Award: Founded in 2006 by the members of the class of 1958 in memory Popkins, is awarded to a B.F.A. thesis student for work of distinction in painting

  • Mollie Ruth Miller (B.F.A. ’10)

Edith Stone and Walter King Memorial Prize: Awarded to B.F.A. students in their junior year based on accomplishment and promise in the field of art

  • Rachel Simkover (B.F.A. ’11)
  • William (Colin) Smith (B.F.A. ’11)
  • Lauren Valchuis (B.F.A. ’11)
  • Jacqueline Zdrojeski (B.F.A. ’11)

2010 Post-Baccalaureate Award: Winners create a new body of work for a group exhibition at AAP NYC; award is based on fall 2009 and spring 2010 B.F.A. thesis exhibitions and projects

  • Sarah Lauren Carpenter (B.F.A. ’10)
  • Mollie Ruth Miller (B.F.A. ’10)
  • Andrew Lerner Schwartz (B.F.A. ’10)

City and Regional Planning Awards

Thomas W. Mackesey Prize: Awarded to a master’s candidate who has demonstrated unusual competence in academic work or who, by qualities of personality or leadership, has significantly contributed to the intellectual advancement of fellow students

  • Leah Sayer Coldham (M.R.P. ’10)
  • Ruth Elizabeth Kroeger (M.R.P. ’10)

American Institute of Certified Planners Outstanding Student Award: Recognizes  outstanding attainment in the study of planning by a student graduating from an accredited program and shows the promise of success as a professional planner

  • Katherine Lynn McCarthy (M.R.P. ’10) 

Peter B. Andrews Memorial Theses Prize: Awarded to the best thesis prepared for the M.R.P. degree

  • Waiching Wong (M.R.P. ’09)  

John W. Reps Award: Established in 1987 in honor of Professor Reps and presented to a graduating master’s student in historic preservation and planning who has demonstrated superior academic excellence

  • Grant S. Johnson (M.A. HPP ’10)

Urban and Regional Studies Academic Achievement Award: For individuals who have achieved the highest academic average after seven semesters at Cornell

  • Danielle Elizabeth Schlanger (B.S. URS ’10)  
  • King Hang Esther Wong (B.S. URS ’10)

Kermit C. Parsons and Janice I. Parsons Scholarship: Presented to students who show promising work in areas of historic preservation, physical planning, urban design, transportation, planning history, garden/green cities, campus planning, and real estate development

  • Daniel Kim (B.S. URS ’10)
  • Kerry James Quinn (B.S. URS ’10)

Department of City and Regional Planning Graduate Community Service Award: Given to socially conscious and active students who through exemplary community service, within and outside of the university, significantly contributed to the department

  • Emily Rebecca Hamilton (M.R.P. ’10)
  • Danielle Nicole Bergstrom (M.R.P. ’10)

Robert P. Liversidge III Memorial Book Award: For a graduating master’s student with environmental interests who exemplifies qualities such as gentleness, whimsy, love of people and ideas; and is an articulate writer

  • Jonathan Hartmann Wellemeyer (M.R.P. ’10)

Upstate New York Chapter of American Planning Association Student Projects Award: Presented to a student or group of students in a recognized planning curriculum for an outstanding paper or class project, demonstrating innovation, transferability, quality, comprehensiveness, and potential for implementation

Master Plan for Parksville, Town of Liberty, New York

  • Amanda Lee Huang (B.Arch. ’10)
  • Jessica Fortune (B.S. URS ’09)
  • Elizabeth Horwitz (B.S. URS ’09)
  • Meghan Thoreau Jacquet (M.R.P. ‘10)
  • Vladimir Micic (M.R.P. ’10)
  • Victoria Obetoh (B.S. URS ’09)
  • Mia Ovcina  (B.Arch. ’10)

Urban and Regional Studies Community Service Award: Up to five awards given based on community service activity

  • Khaleel Jamal Atiyyeh (B.S. URS ’10)
  • Kendra Michelle Chatburn (B.S. URS ’10)
  • Fernando Montejo (B.S. URS ’10)
  • Jeremy Bachrach Siegfried (B.S. URS ’10)

Portman Graduate Student Award: For student work focused on the physical aspect of planning

  • Meghan Hayes (M.R.P. ’11)
  • Ethan Warsh (M.R.P. ’11)

Chairman's Award: Established to honor special achievements by students, who through innovative social initiatives and leadership in professionally related activities, significantly contributed to the well being of the department

  • Hasang Cheon (B.S. URS ’10)
  • Christopher Charles Koenig (M.R.P. ’10)

Landscape Architecture Awards

Michael Rapuano Memorial Award: Given to a graduating student with a degree in architecture, landscape architecture, painting, sculpture, or planning who has performed work in any of these fields that is judged to be the most outstanding as characterized by distinction in design.

  • Christopher Hardy (M.L.A. ’10)

American Society of Landscape Architects Award of Honor

  • Zacahry Boggs (M.L.A. ’10)
  • Christopher Hardy (M.L.A. ’10)

American Society of Landscape Architects Award of Merit

  • Christian Gruber (M.L.A. ’10)
  • Huicheng Zhong (M.L.A. ’10)

Faculty Awards

Martin Dominguez Award for Distinguished Teaching

  • Professor Peter Trowbridge, landscape architecture

Watts Prize in Fine Arts: Recognizes distinguished achievement in undergraduate art teaching and honors dedication, concern for education, and demonstrated technical expertise in any artistic practice offered in the art department curriculum

  • Visiting Assistant Professor Carl Ostendarp, art